Tento úvod zatím nepřeložen.
Ramp start in BMS can be overwhelming at first when transitioning from another version of Falcon. To begin you can follow the BMS checklists but you will quickly developing your own routine to start the jet. This chapter is presented to share such a routine with you.
BMS avionics are the most complete Falcon avionics around but a number of ramp start items are, at this stage, simply eye candy. Some users like to do them, yet these items are not mandatory for a fully mission capable jet.
For the sake of completeness this guide will include all of those optional steps. I will clearly identify them so they can be overlooked if you lack some time or do not wish to perform them.
Anyway let’s get back to work.
We separate the F-16 cockpit into three main sections: see Figure1 on the following page.
* Left console (left auxiliary + left console)
* Centre console
* Right console (right auxiliary + right console)
Mouse vs. Keystrokes
You can move cockpit switches with the relevant keystroke or with the mouse. For keystrokes you will have to find the corresponding key for each switch state; with the mouse you will have to use left or right-click to move switches up or down and rotate knobs clockwise or counter-clockwise.
Starting the jet is done by making three consecutive sweeps from left to right beginning at the back end of the left console, moving to the centre console and around to the back end of the right console.
When you enter the pit for a ramp start your jet is cold, the canopy is open and all switches are set and ready for start-up.
1st Sweep: Before starting the engine
We start the first sweep which I call the before starting engine sweep. Looking towards the back of the left console we start by setting the systems correctly so they begin working from the moment that power is received from the battery.
Následuje překlad Schepkeho
Názvy panelov v texte som väčšinou neprekladal aby súhlasili s nákresom hore.
Zvislá čiara na ľavej strane textu označuje miesta ktoré sú nové oproti 4.32.
1. Naľavo na paneli EXT LIGHTS prepneme MASTER prepínač svetiel na NORM, ANTI-COLLISION podľa potreby, POSITION na STEADY a WING/TAIL & FUSELAGE na BRIGHT. WING/TAIL & FUSELAGE sa hýbu spolu keďže majú spoločnú skratku v BMS. Gombíky FORM a AERIAL REFUELING momentálne nie sú implementované.
Po zapnutí sa svetlá nerozsvietia okamžite keďže ešte nie je zapnuté hlavné napájanie. Svetlá sa zapnú až po nabehnutí hlavného generátora.
2. Presunutím sa vyššie na AUX COMM panel skontrolujeme že CNI prepínač je na BACKUP pozícii. Presunieme sa ešte vyššie a skontrolujeme že MASTER fuel prepínač na FUEL paneli je prepnutý na MASTER a krytka je dole. Tieto by mali byť už na rampe nastavené. ENG FEED prepínač prepneme do NORM. Ak tak neurobíme, spôsobí to neskôr zlyhanie palivového systému, keď pumpy prestanú pracovať a palivo bude prúdiť iba pomocou gravitácie. TANK INERTING prepínač nie je implementovaný. AIR REFUEL sa používa pri tankovaní vo vzduchu.
3. Nastavíme rádiá aby sme ich mohli hneď po naštartovaní motora používať. Presunutím dopredu na AUDIO 1 panel otočíme COMM 1 (UHF) gombík hlasitosti z OFF naplno doprava a to isté pre COMM 2 (VHF). Otočenie gombíka z OFF pozície zároveň funguje ako ON/OFF prepínač. Myslite na to že aby fungoval backup UHF panel, COMM 1 hlasitosť na AUDIO 1 paneli nesmie byť v OFF pozícii.
Dva trojpolohové prepínače COMM 1&2 by mali byť nastavené na SQL a nie je nutné s nimi hýbať na ramp štarte. Aj tak nemajú žiadnu funkciu keď je CNI prepínač v backup pozícii. Nastavte hlasitosť MSL & THREAT naplno doprava. Tieto dva nemajú ON/OFF funkciu ale je dôležité ich nezabudnúť zapnúť.
Nové v BMS 4.33 je že ILS gombík musí byť zapnutý aby nám fungoval ILS systém. Nastavenie hlasitosti pre ID nie je implementované, má iba funkciu ON/OFF zatiaľ. Intercom hlasitosť funguje tiež a kontroluje úroveň hlasitosti všetkých zvukov ktoré pilot počuje v slúchadlách. Takže aj toto má byť nastavené naplno doprava (default).
4. Presunutím dopredu na záložný UHF panel, ľavý otočný prepínač prepneme z OFF na BOTH a pravý na MNL alebo PRESET alebo GRD v závislosti od brífingu.
MNL kontroluje záložný UHF panel cez nastavenie frekvencie ručne piatimi otočnými gombíkmi. V PRESET , rádio je naladené na nastavený kanál (#6 v základe) a GRD nastavuje záložný UHF na UHF guard (243.000). Zapamätajte si že F-16 má záložné rádio iba pre UHF a nie pre VHF. Záložné UHF rádio funguje iba ak je CNI prepínač na pozícii BACKUP.
Je odporúčané si správne nastaviť záložné rádio tak ako je dohodnuté pre let aby ste boli schopný komunikovať podľa potreby. Pokým je CNI v pozícii backup je to vaša jediná možnosť komunikácie.
5. Môžeme sa presunúť na pravú konzolu a nastaviť si osvetlenie kabíny podľa potreby na paneli LIGHTNING.
DATA ENTRY DISPLAY (DED & PFD) si zapneme vždy. PRIMARY INST PANEL (podsvietenie) a FLOOD CONSOLES (všetky lampičky v kabíne) zapneme podľa potreby v noci. Zvýraznené gombíky nie sú implementované. Keďže lietadlo ešte nemá zapnuté napájanie, osvetlenie sa zapne až po jeho nabehnutí.
6. Ako posledné pred naštartovaním motora, prepneme otočný prepínač AIR SOURCE na NORM. Pokiaľ tak neurobíme, rozsvieti sa varovná kontrolka EQUIP HOT ,hneď ako nabehne hlavný generátor ,pretože nebude správne chladený. Prepínač AIR SOURSE zvykne byť troška schovaný pod lakťovou opierkou, preto je nutné nakloniť hlavu aby ste ho videli.
2ndSweep: Starting engine & systems
Začíname na ľavej konzole.
1. Na paneli ELEC prepneme MAIN PWR z OFF na BATT (battery). Rozsvieti sa kontrolka ELEC SYS (na výstražnom paneli), MAIN GEN, STBY GEN, a FLCS RLY (na ELEC paneli).
Batériu je nutné otestovať. Prepínač FLCS PWR TEST na TEST paneli (najzadší panel na ľavej konzole) prepneme z NORM na TEST a podržíme.
Pokým držíme TEST prepínač, rozsvietia sa kontrolky FLCS PMG a ACFT BATT TO FLCS a zhasne FLCS RLY. Na TEST paneli štyri FLCS PWR kontrolky (ADBC) sa rozsvietia indikujúc dostatočné napájanie FLCC. Teraz môžete FLCS PWR TEST prepínač pustiť. Kontrolky sa resetnú do pôvodného stavu.
Táto kontrola je iba “na pohľad” a nie je nutná.
Prepínač MAIN PWR teraz môžeme prepnú na MAIN PWR. Kontrolky sa nemenia. Jedna z častých chýb pri štartovaní lietadla býva zabudnutie prepnúť na MAIN PWR a motor štartovať na batériu, čo spôsobí že systémy nenabehnú, keďže hlavný generátor nie je zapnutý.
2. Presunieme sa dopredu a zavrieme kabínu žltou pákou. Odporúča sa tak urobiť pred procesom štartovania motora. Na paneli ENG & JET START prepneme prepínač.
JFS na START2 pravým kliknutím; rozsvieti sa kontrolka JFS RUN po pár sekundách a otáčky motora (RPM) vystúpia do 20%. Skontrolujeme že SEC výstražná kontrolka zhasla a pohneme plynom dopredu (klikneme na idle detent) a kontrolujeme výstražne kontrolky a ukazovatele motora:
SEC kontrolka zhasne okolo 20% RPM (pred posunutím plynu) FLCS PMG kontrolka (ELEC panel) zhasne okolo 40-45% RPM.
JFS prepínač sa vypne okolo 55% RPM (automaticky skočí na OFF) ENGINE kontrolka (right eyebrow) a STBY GEN kontrolka (ELEC panel) zhasne okolo 60% RPM a MAIN GEN kontrolka (ELEC panel) zhasne asi 10 sekúnd neskôr. HYD/OIL PRESS kontrolka (right eyebrow) zhasne medzi 15 až 70% RPM.
Keď nám motor beží stabilne, skontrolujeme budíky motora - fuel flow (prietok paliva, 700-1700 PPH), oil pressure (tlak oleja ,> 15 PSI), nozzle position (pozícia trysky, > 94%), FTIT (menej ako 650°C) and HYD A & B pressure/tlak (na pozícii 12 hod.).
S hlavným generátorom (MAIN GEN) nabehnutým by mali byť všetky systémy napájané a systémy ktoré ste si predtým nastavili by mali fungovať.
3. Presunieme sa priamo na AVIONICS POWER panel (vpravo vzadu) aby sme rýchlo spustili naladenie INS.
Zapneme prepínače MMC, ST STA (SMS), MFD, UFC, GPS, DL. MFD a DED potrebujú pár sekúnd kým nabehnú po zapnutí UFC prepínača. Hneď ako DED nabehne, prepneme INS prepínač z OFF na ALIGN NORM. Neprepínajte INS prepínač predtým ,inak ladenie INS nebude úspešné.
V BMS 4.33 novšie bloky F-16 majú možnosť EGI (Embedded GPS/INS), znížený čas ladenia z 8 na 4 minúty.
4. Presunieme sa dopredu na SNSR PWR panel, zapneme FCR a RDR ALT prepneme do STBY. V závislosti od požiadaviek misie zapneme aj pravý a ľavý HDPT. Sú to podvesy nachádzajúce sa na pravej a ľavej strane nasávania motora a nesú FLIR, TGP a HTS. Nie je nutné ich zapínať ak ich nenesieme.
Ak však zabudneme môže sa stať že ich nebudeme mať včas funkčné, pretože potrebujú nejaký čas na schladenie, hlavne FLIR pod ,ktorý potrebuje od 8 do 15 minút na nabehnutie. Preto ak ich máme, je dôležité si ich nezabudnúť zapnúť.
5. Na centrálnej konzole sa presvedčíme že nám prebieha ladenie INS ; pozrieme na DED , kde máme zobrazenú základnú INS stránku a skontrolujeme že INS status stúpa. Iný spôsob je kontrolovať vlajočky na ADI. Žltá AUX vlajočka na ADI zmizne 60 sekúnd po začatí ladenia INS.
6. Zapneme si HUD pomocou ICP SYM otočného gombíka . Stlačíme F-ACK (left eyebrow) na skontrolovanie PFLD a stlačením zresetujeme MASTER CAUTION aby sme vedeli keď sa nabudúce rozsvieti.
Vždy sa snažte zresetovať MASTER CAUTION hneď ako zaznamenáte chybu, aby ste neprehliadli ďalšiu, ale nikdy hlavne neresetujte bez toho aby ste vedeli prečo sa vlastne chyba objavila . Vymažte MFL (Maintenance Fault List) na MFD TEST stránke pomocou OSB #3.
7. Presuňte sa na ľavú konzolu a prepnite CNI prepínač z BACKUP na UFC aby ste mohli začať používať hlavné palubné systémy. Váš vedúci letu čoskoro začne naväzovať kontakt na dohodnutej frekvencii, preto je dobré byť pripravený. Po vykonaní nám nabehne Up Front Controller a je odporúčané si rovno nastaviť rádiá priamo cez UFC. Avšak najprv si potrebujeme natiahnuť Datacartridge (DTC) ,obsahujúci všetky informácie, ktoré ste si nastavili pri plánovaní misie. V skutočnom živote si DTC piloti nesú so sebou a vsunú ho do DTC slotu na pravej konzole. V BMS si naloadujeme DTC zvolením DTE stránky na MFD a stlačením LOAD (OSB #3). Dôvod prečo tak robíme pred nastavením rádií na UFC je, že DTC obsahuje frekvencie ktoré si môžeme nastaviť v plánovaní a môžu byť odlišné . AK si naloadujete DTC až potom ako ste si nastavili frekvencie na UFC môže sa stať že vám nebudú súhlasiť. Pre viac informácií viď Data Transfer Cartridge sekcia v BMS-Manual.
Toto je vec často zabúdaná u čerstvých BMS pilotov a môže spôsobovať problémy neskôr počas letu..
Ak ste si nenastavili komunikáciu v DTC v UI menu, stlačte COM1 na ICP a vložte dohodnutú UHF frekvenciu (obyčajne frekvencia veže). Stlačte COM2 a vložte dohodnutú VHF frekvenciu/kanál. Teraz ste pripravený na rádiový kontakt.
To je koniec druhej časti. Ku koncu je to troška mätúce ale pokiaľ INS/EGI vykoná svoju prácu, vy máte trocha času na kontrolu systémov, prípravu lietadla na misiu a nahodenie zvyšnej avioniky.
3rdSweep: The final sweep
1. Na TEST paneli stlačiť a držať tlačidlo FIRE & OHEAT DETECT a skontrolovať:
ENG FIRE varovná kontrolka svieti. (Požiar motora)
OVERHEAT výstražná kontrolka svieti (Prehriatie)
MASTER CAUTION kontrolka svieti.
Kontrolky zhasnú po pustení tlačidla.
MASTER CAUTION resetneme.
Stlačiť a držať MAL & IND LTS tlačidlo a kontrolovať správnu funkciu Voice Message System (VMS, Palubný hlasový systém) a že svietia všetky kontrolky. Ak nič nepočujete skontrolovať hlasitosť INTERCOM.
Prepnúť prepínač PROBE HEAT do hornej pozície a skontrolovať že MASTER CAUTION nesvieti. Prepnúť na TEST a skontrolovať že PROBE HEAT bliká na výstražnom paneli. Pokiaľ ste spokojný že systém pracuje ako má, tak môžete prepínač prepnúť na OFF.
Vrátime sa sem neskôr na test EPU a kyslíkového systému.
TEST panel je tiež väčšinou „na pohľad“ a hore popísané testy niesú nutné
2. O jeden panel dopredu otestujeme FLCS. Predtým ako tak urobíme, pohýbeme ovládaním (páka a kormidlo) na zahriatie hydauliky a odstránenie bublín z nej..
Prepnúť FLCS na BIT. Je to magnetický prepínač ktorý po vykonaní testu skočí na OFF. Rozsvieti sa zelená kontrolka RUN a postupne prebieha test ovládacích plôch; priebeh môžeme sledovať pohľadom z kabíny. Ostatný členovia letu môžu tiež vidieť ako sa plochy pohybujú. Počas FLCS BIT testu, WARN nápis bude zobrazený na HUDe a kontrolka T/O LDG CONFIG môže tiež blikať. Po ukončení testu sa prepínač vráti do pôvodnej polohy a kontrolka RUN zhasne. V niektorých prípadoch môže byť test neúspešný a kontrolka FAIL sa rozsvieti. V tom prípade jediný spôsob je BIT test zopakovať. Status FLCS BIT testu je zobrazený na FLCS MFD stránke. FLCS BIT test sa inicializuje iba ak je na kolesách nejaká záťaž a rýchlosť proti zemi je menej ako 28 kts.
Ďalší je test Digital Backup systému, prepnite prepínač DIGITAL BACKUP hore a skontrolujte že kontrolka DBU ON sa rozsvieti na right eyebrow paneli. Pohýbte ovládacími plochami a vizuálne skontrolujte že pracujú. Znova bude svietit na HUDe nápis WARN počas DBU testu a FLCS stránka na MFD bude zobrazovať DBU. Ak ste spokojný prepnite DIGITAL BACKUP späť na OFF a skontrolujte že DBU kontrolka zhasla.
Po ukončení FLCS testov sa presvedčíme že všetky prepínače na FLT CONTROL paneli sú v dolnej pozícii.
Oba testy FLCS bit aj DBU sú v BMS iba „na pohľad“ a niesú nutné
3. Presunieme sa nižšie na MANUAL TRIM panel. Je dobrým zvykom sa vždy presvedčiť že ukazovatele trimov máme vycentrované! Prepnite TRIM/AP DISC na DISC a presvedčte sa že trimovanie na páke nehýbe plochami a ukazovateľmi trimu . Vráťte prepínač na NORM, skontrolujte funkčnosť trimov a vycentrujte.
Nesprávne nastavenie trimov vám môže spôsobiť problémy hneď po vzlete.
Tieto kontroly sa môžu zdať zbytočné, ale kedže asymetrický odpor (drag) je v BMS implementovaný, správne nastavenie trimov je dôležité!
4. Ak počas misie plánujete tankovať vo vzduchu potrebujete otestovať AR (Air Refuel) system. Na FUEL paneli otvorte AR tankovacie dvierka prepnutím AIR REFUEL prepínača na OPEN a skontroluje pravý indexer (Vedľa HUD) že svieti modrá kontrolka RDY. Stlačte na páke DISC tlačidlo (MSL step/NSW steering) a namiesto RDY sa rozsvieti DISC. Po troch sekundách DISC zhasne a znova sa rozsvieti modrý RDY nápis. Prepnite AR prepínač na CLOSE a RDY nápis zhasne.
BMS nezvykne generovať chybu v Air refuel systéme takže tento test tiež nemusíme vykonávať
5. Presunieme sa na EPU panel a prepneme EPU na OFF a späť na NORM. AK klikáte myšou použite ľavý klik na prepnutie z NORM na OFF; pravý zapne EPU čomu sa chceme na zemi vyhnúť. Zrejme by to mohlo mať za následok zranenie pozemného personálu, ktorý však v BMS nemáme.
Najprv sa presvedčte že EPU GEN a EPU PMG kontrolky sú OFF na ELEC paneli. Test EPU vykonáme pomocou EPU/GEN prepínača na TEST paneli. Otáčky motora (RPM) musia byť okolo 80% a parkovacia brzda nesmie byť zapnutá, takže sa presvedčte, že máte lietadlo stále na klinoch a poistite sa nožnou brzdou. Posuňte plyn na 80% RPM, prepnite a držte EPU/GEN prepínač na paneli a kontrolujte:
EPU AIR kontrolka svieti (EPU panel)
EPU GEN a EPU PMG kontrolka nesvieti(ELEC panel)
FLCS PWR 4 kontrolky svietia (TEST panel)
EPU RUN kontrolka (EPU panel) sa rozsvieti po 5 sekundách.
Potom môžete prepínač pustiť a vrátiť plyn na voľnobeh.
Ak sa zelená RUN kontrolka nerozsvieti, zopakujte test s mierne vyššími otáčkami motora.
Tento test sa dá tiež vynechať. S EPU prepínačom v pozícii NORM, systém nabehne automaticky, keď je potreba.
6. Skontrolujte ECM panel a prepnite vrchný ľavý prepínač na OPR. Toto je jediný prepínač ktorý je implementovaný na ECM paneli. Keď už ste tam skontrolujte ešte raz AUDIO panely ,či máte správnu hlasitosť na COMM 1, COMM 2 a INTERCOM. TACAN volume nie je implementované a hlasitosť ILS sme si nastavili predtým. Nič ďalšie nastavovať nemusíme keďže sme si COMM 1 a 2, THREAT a MSL tone hlasitosti nastavili predtým.
7. SEC kontrola sa vykonáva aby sme sa presvedčili že motor vie fungovať v sekundárnom móde. Do SEC módu môžeme vstúpiť automaticky v prípade poškodenia alebo poruchy. Pilot sa preto musí presvedčiť, že SEC mód pracuje správne. Parkovacia brzda nesmie byť zapnutá, takže sa presvedčte, že máte lietadlo stále na klinoch a poistite sa nožnou brzdou. Dvihnite krytku a prepnite ENG CONT na SEC. MASTER CAUTION a SEC kontrolka sa rozsvietia. Tryska motora sa zavrie a ukazovateľ polohy trysky na pravom paneli by mal ukazovať menej ako 5% NOZ POS.
V SEC móde môžu byť otáčky (RPM) menšie ako v PRI. Skontrolujte že otáčky sú plynulé v SEC a ak ste spokojný, vráťte ENG CONT prepínač do PRI a zavrite krytku. MASTER CAUTION a SEC kontrolky by mali zhasnúť a tryska sa otvorí na viac ako 94%.
V multiplayeri môžete sledovať SEC test vášho wingmana a potvrdiť že sa tryska otvára a zatvára.
SEC test nieje nutný pre prípravu lietadla na let.
8. Môžeme si skontrolovať správnu funciu vzdušnej brzdy (speedbrake). Otvoríme brzdu ovládačom na páke (alebo klávesou), a skontrolujeme SPEED BRAKE ukazovateľ na ľavej aux konzole (cca pod ovládačom krytu kabíny). Trvá asi 2 sekundy na plne otvorenie a asi 6 sekúnd na plné zavretie bŕzd; Presvedčte sa že sú zavreté pred taxi.
9. Zapínanie obranných systémov začneme na TWA (THREAT WARNING AUX panel) na ľavej auxiliary konzole. Stlačte nižšie vpravo tlačidlo POWER a rozsvieti sa zelené SYSTEM POWER.
Môžeme sa presunúť na CMDS panel a zapnúť RWR a JMR prepnutím oboch prepínačov na ON. CMDS má časti klamných cieľov, ale iba CH (chaff) a FL (Flares) sú používané u Kórejských F-16. Časť 01 a 02 niesú implementovaná v F-16 v Kórei a preto môžu ostať OFF. Môžete ich zapínať u iných verzií F-16.
PRGM prepínačom si nastavíme požadovaný program (prednastavený v DTC) a prepínač MODE podľa potreby alebo brífingu. Ak máme všetko riadne nastavené (za predpokladu že sme nezabudli predtým prepnúť ECM na OPR) objaví sa status GO ktorý hovorí že systémy sú pripravené. Podľa potreby si môžete pod CMDS panelom zapnúť aj HMCS.
Presunutím sa vyššie si nastavíme prepínač na CAT I alebo III v závislosti od nesenej výzbroje (sledujte STORES CONFIG kontrolku) a presvedčíme sa že všetky tri svetlá podvozku svietia na zeleno.
Presuňte sa hore na TWP panel (THREAT WARNING PRIME) a vykonajte bit test RWR. Tieto testy sa môžu líšiť v závislosti na variante F-16 a používaného typu RWR. Tieto sú platné pre ALR-56 RWR:
Stlačte tlačidlo SYS TEST a sledujte RWR ukazovatele. Potom skontrolujte MISSILE LAUNCH indikátor a zvuk jeho stlačením. Počas testu svieti v strede RWR „I“, po chvíli sa zmeni na „WO“ a po skončení testu zhasne. Ak systémy fungujú ako majú stlačte HANDOFF. To nastaví RWR do Diamond Float módu.
Toto býva často prehliadnuté a ak tak zabudnete urobiť, RWR vás nebude varovať pred hrozbami!
10. Na centrálnej konzole si nastavte MFD a UFC v závislosti na misii. Nastavenia zahŕňajú: A-LOW, ILS, A-A alebo pozemný TACAN, predplánovaný JOKER, nastavenia zbraní, SMS, Selective Jettison, Bullseye, VIP, VRP nastavenia. Tak isto si nastavte špecializované podvesy podľa potreby misie (TFR, FLIR, TGP atď. atď.).
Nemusíte to všetko urobiť hneď teraz ale pamätajte; čím viac si toho nastavíte teraz, tým menej budete nastavovať vo vzduchu, keď budete zamestnaný udržovaním formácie. Vždy predpokladajte že akonáhle ste vo vzduchu, budete zamestnaný viac než dosť, preto si to snažte čo najviac zjednodušiť nastavením čo najviac vecí na zemi.
11. Presuňte sa dole na prístroje a ak ste neboli dopredu informovaný vedúcim letu, vyžiadajte si lokálne nastavenie výšky a podľa toho si nastavte výškomer. To sa vykoná cez ATC menu, kde máte viacero stránok ktoré prepínate klávesou „T“ a zvolením príslušnej číselnej klávesy. V 4.33 pribudol aj výber ako napr. informácie o aktívnej vzletovej a pristávacej dráhe.
Teraz sa svetlá dráhy v noci automaticky zapnú keď kontaktujete vežu o vzlet alebo pristátie.
ALS (svetlá dráhy) zostanú zapnuté preddefinovaný interval tak dlho pokým je lietadlo v poradovníku veže.
Obyčajne iba vedúci letu si vyžiada QNH od veže a presvedčí sa že všetci účastníci letu dostanú túto informáciu. K tomu môže prísť hocikedy tak buďte pripravený si ju zapísať alebo priamo nastaviť keď ju dostanete. Skontrolujte ostatné prístroje a presvedčte sa, že žiadne vlajočky nieje vidno. Červené GS a LOC vlajočky môžu byť zobrazené na ADI ak je prepínač INSTRUMENT MODE nastavený na ILS/NAV alebo ILS/TCN. Prepnite ho na TCN alebo NAV. Ak váš let štartuje podľa prístrojov je dobrý nápad si v tomto momente správne nastaviť navigačné prístroje a HSI (HDG a CRS).
12. Napravo od HSI nájdete FUEL QTY SEL panel s otočným prepínačom, ktorý používate na kontrolu stavu paliva:
Nezabudnite potom vrátiť prepínač späť na NORM po kontrole, pretože NORM je jediná pozícia, v ktorej správne funguje palivový distribučný systém, výstrahy týkajúce sa paliva a vypočítavanie BINGO fuel varovania. Inými slovami nedostanete TRAPPED FUEL alebo BINGO fuel varovania ak nieje prepínač na NORM!
13. Presunutím na pravú auxiliary konzolu skontrolujte PFLD na akékoľvek chyby ktoré ste mohli prehliadnuť. Stlačte F-ACK a skontrolujte MASTER CAUTION a panel výstražných svetiel (caution panel) a stav EPU paliva ktorý má byť medzi 95 a 102%.
14. Ako posledné sa presvedčíme že INS je naplno naladené, skontrolovaním že nám bliká nápis ALIGN v spodnom ľavom rohu HUDu. Ak je tak : prepneme INS prepínač z ALIGN NORM na NAV na paneli AVIONIC POWER. Od toho momentu všetky navigačné ukazovatele ukazujú správne.
Ste takmer pripravený na Taxi. Aktivujte vystreľovaciu sedačku a NWS (nose wheel steering/ovládanie predného podvozku); skontrolujte že NWS svieti na pravom indexeri (Napravo od HUD). Stlačte nožnú brzdu, deaktivujte parkovaciu brzdu a požiadajte vežu o odstránenie klinov. (T→8) Môžete oznámiť vedúcemu letu že ste pripravený na Taxi.
To je všetko. Môže sa to zdať dlhé ale s trochou skúseností sa to dá zvládnuť do 15 minút. Myslite na to že postup je značne flexibilný a postupom času si vytvoríte vlastnú rutinu aby ste mali lietadlo pripravené na let.
Samozrejme keď vedúci letu naviaže rádiový kontakt, môže byť zamestnaný predávaním dôležitých informácií alebo požadovať urýchlenie vášho štartovacieho procesu. Nečakajte pokým sa vám naladí INS; vykonajte čo najviac nastavení a kontrol, pretože je veľa ďalších nastavení ktoré bude vedúci letu požadovať ako napr. nastavenie IDM, alpha checks, swing checks atd.