Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


bms433:to-bms-1f-16cm-1:03-06-takeoff-emergencies

3.6. TAKEOFF EMERGENCIES (Núdzové situácie pri vzlete)

3.6.1 PRERUŠENIE ŠTARTU

Vzhľadom k schopnosti vzletu F-16 na pomerne krátkej vzdialenosti, prerušenie štartu by nemal byť veľký problém, pokial dodôjde k priamej strate kontroly (prasknutá pneumatika). Samozrejme čim skôr sa rozhodneme tým lepšie.. Prerušenie po rotácii (zdvihnutí predného podvozku) by sa nemalo vykonávať kedže dráhy sú na to krátke. Odporúčané je radšej urobiť okruh.

Ak prerušujete vzlet, stiahnite plyn na voľnobeh a prudko brzdite (maximálny tlak na pedále a udržovanie kontroly nad podvozkom). Ak je predný podvozok na zemi použite maximálne možnosti brzdenia (páka naplno dozadu, plne otvorené vzdušné brzdy a maximálne brzdenie). Môžete spustit hák ale v BMS nieje záchytný systém implementovaný. NWS aktivujete iba v príprade že maté problém udržať pozdĺžnu kontolu. Po hocijakom prerušení majte na mysli podmienky pre prehrievanie bŕzd. Taxi po prerušení môže prehrievanie ešte zhoršovať.

3.6.2 PODVOZOK SA NEZATIAHNE

dvierka podvozku niesú plne zavreté. V BMS je možnosť zaseknutia podvozku ak nieje zasunutý a prekročíte 305 uzlov. V tom prípade okamžite znížte rýchlosť pod 300 uzlov a presunťe páku podvozku dole.

Ak sa podvozok normálne vysunie, je nutné pristáť čo naskôr ako je to možné . Nepokúšajte sa podvozok znova zasunúť, môže sa zaseknút úplne.

Pokiaľ podvozok nesignalizuje plné vysunutie, znížte rýchlosť pod 190 uzlov a použite núdzovú páku na vysunutie podvozku. Myslite na to že NWS nefunguje po núdzovom vysunutí podvozku.

Ak podvozok signalizuje že je vysunutý, požiadajte o vizuálne potvrdenie (ak letíte multiplayer) a normálne pristante. Použite striedavé brzdenie na ovládanie na zemi (ak ho máte k dispozícii).

Ak podvozok stále nesignalizuje vysunutie, použite striedavo preťaženie (-1.0 do +3.0G) na uvoľnenie podvozku. Aj keď to v BMS nefunguje je cool to skúsiť.

Zvážte pristátie na nevysunutom podvozku alebo katapultovanie.

  • Zvážte prelet na letisko x maximálnym bočným vetrom
  • Ak máte podkrídlové nádrže, nechajte si ich, ale odhodťe všetku výzbroj a centrálnu nádrž (ak je to možné)
  • Uistite sa že podkrídlové nádrže sú prázdne a znížte celkovú váhu na minimum (to znamená spáliť všetko palivo, kedže systém vypúštanie paliva nieje v BMS). Ak nemáte inú možnosť, ako okamžite pristáť a nemáte podkrídlové nádrže prázdne, odhoďte ich tiež.
  • Otvorte dvierka pre tankovanie vo vzduchu na odtlakovanie podkrídlových nádrží (keď sú vyprázdnené)
  • Vypnite FCR, ST STA & HDPT napájanie a ECM napájanie.
  • Vysunťe klapky pomocou ALT FLAPS
  • Prepnite EPU na ON
  • Letťe na nízkom uhle, 13° AOA, vypnite plyn na CUTOFF ihned po dosadnutí.

3.6.3 PRASKNUTIE PNEUMATIKY PRI ŠTARTE

Prasknutie pneumatiky je ťažké rozoznať. Môže vás popliesť bočný vietor. Prerušenie štartu môže byť nebezpečnejšie ako pokračovanie, hlavne ak je rýchlosť už veľmi veľká. Ak pokračujete vo vzletem, nezaťahujte podvozok, znížte co najviac celkovô váhu a plánujte pristáť čo najskôr ako je to praktické. (postup podľa časti 3.8.1 Pristátie s prasknutou pneumatikou).

Ak prerušujete vzlet, snažte sa udržať kontolu kormidlom, striedavým brzdením (ak je k dispozícii) a pomocou NWS keď máte správnu rýchlosť. Ihneď zastavte a opustite lietadlo. Nerolujte ďalej, jedine v prípade núdze.

bms433/to-bms-1f-16cm-1/03-06-takeoff-emergencies.txt · Poslední úprava: 2016-01-02 17:22 autor: Col. Eruntalon |*|