Obsah

3.1. Výstražné a Varovné kontrolky a palubné chybové hlášky (PILOT FAULT SYSTEM)

Přeložil Schepke

Táto sekcia pokrýva postupy používané v núdzových a havarijných situáciách. Pri riešení mimoriadnych situácií je nevyhnutné určiť najlepší postup pomocou zdravého úsudku. Pokiaľ je to možné, vaši členovia letu by mali byť informovaný o vašich problémoch a vami navrhovaným postupom na ich nápravu.

Sú tri základné pravidlá pre mimoriadne situácie:

Varovný/ Výstražný systém je zložený z rôznych podsystémov:

3.1.1 MASTER CAUTION light

MASTER CAUTION sa rozsvieti krátko po tom ako sa rozsvieti niektorá kontrolka na výstražnom paneli. Nerozsvieti sa v spojení s varovnými kontrolkami. MASTER CAUTION môže byť zresetovaný jeho stlačením , pokiaľ rozsvietená kontrolka nieje ELEC SYS.

MASTER CAUTION by mal byť zresetovaný čo najskôr ako je to možné, aby sme neprehliadli prípadné ďalšie výstrahy. Pokiaľ nieje zresetovaný, MASTER CAUTION zostane svietiť tak dlho pokým svieti niektorá výstražná kontrolka.

3.1.2 Výstražný panel

Panel výstražných kontroliek sa nachádza na pravej strane. Obsahuje 32 kontroliek, z ktorých je 20 plne podporovaných v BMS. ELEC SYS kontrolka sa nedá resetovať pomocou MASTER CAUTION. Jediná cesta ako ju resetnúť je použiť ELEC CAUTION RESET tlačidlo na ELEC paneli. Kontrolka sa v niektorých prípadoch nemusí dať resetnúť. Niektoré kontrolky ako AVIONICS FAULT, ENGINE FAULT a FLCS FAULT môžu byť resetnuté pomocou F-ACK (PFLD správa).


3.1.3 Varovné kontrolky

Varovné kontrolky sú umiestnené na tzv. ľavom a pravom eyebrow, šikmo po stranách HUDu na ráme kabíny.


3.1.4 Pilot Fault List Display – Obrazovka chybových správ (PFLD)

PFLD je malá obrazovka na pravej konzole nad výstažným panelom. Jej účel je zobrazovať systémový kód na identifikáciu existujúcej chyby.
Existujú 2 typy chybových správ (ďalej PFL):

3.1.5 Voice Message System (VMS)-Systém hlasových správ

VMS vykonáva zvukové varovania ako záloha vizuálnych výstražných a varovných upozornení. VMS sa dá vypnúť prepínačom VOICE MESSAGE INHIBIT na pravej konzole. Hlasitosť VMS sa dá nastaviť ovládačom hlasitosti INTERCOM na AUDIO 2 paneli (všetky zvuky ktoré pilot počuje v slúchadlách sa menia v závislosti na nastavení INTERCOM gombíka).

Najlepší spôsob ako si nastaviť hlasitosť je nasledovný od Dee-Jay:
1. Nastavte si hlasitost Windowsu a slúchadiel podľa potreby (mimo BMS).
2. Nastavte si hlasitosti v UI na default (BMS UI).
3. Nastavte si všetky ovládače hlasitosti v kabíne na stred a spustite MAL & IND LTS test.
Pokiaľ test beží nastavte si hlasitosť v slúchadlách akú chcete mať v BMS pomocou INTERCOM.
4. Nastavte si COMM 1, COMM 2, MSL a THREAT hlasitosti podľa potreby.
Popísaná metóda vám dáva lepšiu kontrolu nad vyvážením hlasitosti v kabíne ako keď máte všetko na Max. Takto si teraz viete znížiť hlasitosť VMS napríklad INTERCOM gombíkom a zvýšiť potrebnú hlasitosť na COMMS.

WARNING – WARNING hlásenie sa automaticky aktivuje 1.5 skundy po rozsvieteni akejkoľvek varovnej kontrolky.

CAUTION – CAUTION hlásenie sa automaticky aktivuje 7 sekúnd po rozsvieteni akejkoľvek výstražnej kontrolky. Ak resetneme MASTER CAUTION do týchto 7 sekúnd ,hlásenie sa neaktivuje.